Desatero půjčování si peněz

05.července 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Občas vidím různá desatera apod. Tak mě napadlo vytvořit vlastních deset pravidel, jak si půjčit. Částečně vycházím z dílu 4 Kdy si půjčit?, jen vyjádřené stručně a tím přehledně.

 1. Důvěryhodný finanční poradce
  Aktivně si sháním důvěryhodného finančního poradce. S ním se vyhnu mnoha přehmatů. Ale pečlivě vybírám, s neporadcem to může být horší než s poradcem.
 2. Myslím na budoucí úvěrové potřeby
  Své veškeré závazky platím řádně a včas. S předstihem si buduji úvěrovou historii a nároky na úvěr. Snáz a levněji si tak půjčím.
 3. Půjčuji si jen na potřebné věci
  Vždy si nejdříve rozmyslím, zda to, co si hodlám s pomocí úvěru pořídit, v současné době skutečně potřebuji.
 4. Vyhýbám se opakovaným úvěrům
  Splatnost (délku) úvěru zásadně volím tak, aby byla kratší než životnost předmětu.
 5. Zohledňuji rizika
  Důkladně zvážím výši splátky, kterou si mohu dovolit. Mám finanční rezervu ve výší alespoň čtyř měsíčních výdajů a/nebo se pojistím pro případ neschopnosti splácet.
 6. Úvěr si vybírám
  Úvěr si vybírám já, ne on mě. Pečlivě porovnávám různé podmínky. Nenechávám výběr úvěru na poslední chvíli. Neberu bez přemýšlení první nabídku, kterou dostanu.
 7. Zajímám se o parametry úvěru
  Vždy si zjistím, kolik mě bude úvěr reálně stát včetně všech poplatků za správu úvěru, uzavření smlouvy a to včetně mimořádných poplatků a pokut. Zvažuji pravděpodobné problémy a možné potřebné změny.
 8. Nejsem lehkomyslný
  Pokud jsem se žádostí o úvěr odmítnut, důkladně znovu posoudím potřebnost předmětu, rizika kolem mě, i své možnosti splácení v budoucnu. Preferuji odložení úvěru na příznivější podmínky než žádat o úvěr s horšími podmínkami.
 9. Podepisuji jen to, čemu rozumím
  Vždy se podrobně seznámím se smlouvou a úvěrovými podmínkami včetně případných sankcí či pokut. Nebojím se zeptat na to, čemu nerozumím a poskytnuté informace si ověřím.
 10. Případné problémy řeším předem
  Pokud hrozí riziko nesplácení úvěru, předem se ho snažím snížit nebo úplně předejít. Nevyhnutelné problémy řeším s věřitelem nejpozději těsně před nezaplacením splátky. Za žádných okolností neodkládám řešení, především ne úvěrem na zaplacení jiného úvěru.
Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...