Recenze knihy – Jak se zbavit dluhů

12.července 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Jak se zbavit dluhů (místo dluhů získejte dobrý kredit) – Garrett Sutton (edice bohatý táta). Nenechejte se splést textem „Robert Kiyosaki“ a pod tím malým písmem „předmluva“…Tuto knihu nepsal RK, ale Garrett Sutton, který je poradcem RK. Dozvíte se odborné informace na ilustrativních příkladech.

Přiznám se, nakupoval jsem rychle do vlaku a koupil si ji s dojmem, že je od RK. A taky dle rychlého prolítnutí názvů kapitol:

  • Jak dluhy ovlivňují naše zdraví
  • Porazte věřitele jejich vlastními zbraněmi (plány oddlužení, smlouvejte)
  • Konsolidace dluhů
  • Když si necháte pomoci
  • Vymahači dluhů
  • Úvěrové skóre
  • Jak zvýšit svou bonitu
  • Podvody

A protože poslední dobou řeším klienty s dluhy, tak jsem ji po pár sekundách popadl a koupil.

Kniha začíná dobře předmluvou od RK, kde se snaží vysvětlit, že za dluhy lidí nemůže kreditní karta, ale to, že lidé nerozeznávají špatné a dobré dluhy. (více o tom, kdy se zadlužit a proč - díl Kdy si půjčit? a Desatero).

Dále už pokračuje GS a dává dva příklady lidí. Jeden co utrácí, aby měl slevu. A pak díky veřejně prospěšné činnosti (hasič) se dostane do nepovoleného debetu a z toho plynoucí důsledky (vyšší úroková sazba, penále, záznam v registru). A druhý, který podvody si půjčuje na jiné lidi a tím tyto lidi přivádí do dluhových pastí, záznamů v registrech a i infarktům…

Dále se už věnuje důvodům, snaží se o kategorizaci dlužníků (Snílci, marnotratníci, požitkáři, vítězové). Dává do souvislosti dluhy a stres/zdraví; dluhy a neočekávané události (především rozvod a ztráta zdraví). Popisuje metody jak se zbavit dluhů (více viz 9. díl Jak se zbavit dluhů), z nich si čtenář vybere dle své povahy. Udává obecné principy konsolidace úvěrů (spojení do jednoho), oddlužení, vyjednávání s bankou/věřiteli, nebo také informace o úvěrových registrech. Varuje před podezřelými nabídkami, jak minimalizovat výběr podvodníků atd.

Kniha je plna praktických informací, odkazů na zákony, příklady žádostí ­­– je vidět, že autor je na danou problematiku odborník – bohužel pro českého čtenáře se popisuje stav v USA, tj. zákony v USA, úvěrové registry v USA, oddlužení v USA. A překladatelé se neobtěžovali dodat přídavné informace nebo alespoň odkazy na informace o českém prostředí. Z toho důvodu jsou informace minimálně z třetiny neužitečné, pohybujete-li se v ČR. Navíc tyto USA závislé pasáže nelze jednoduše odhalit a nečíst.

Na druhou stranu pro začátečníka obsahuje obecné informace, které lze využít. A odborník si vezme tipy a náměty z amerického prostředí a převede si je do českého prostředí. Navíc zdůrazňuje to, co se začíná objevovat i v ČR. Nepoužíváš-li úvěry a ani kreditní karty, jsi pro banku rizikový klient, protože nemá o tobě informace z úvěrového registru. A např. mbank ti neposkytne hypotéku vůbec, více viz díl 11 Dlouhodobá příprava na půjčku.

Celkově hodnotím knihu jako přínosnou, ale doufám že existuje i jiná na české prostředí zaměřená.

Jak se zbavit dluhů, Místo dluhů získejte dobrý kredit, Sutton Garrett, Poradci bohatého táty, Vydavatel: Pragma, 978-80-7349-129-1, Počet stránek: 240, Rozměry: 160x220, Vazba: vázaná

Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...