Výpis z CBCB (bankovní úvěrový registr)

02.srpna 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Odhalím pro mnoho lidí tak trochu tajemný výpis z úvěrového registru, konkrétně z CBCB, neboli bankovního úvěrového registru. Jak o něj zažádat, kolik stojí a co na něm uvidíte, včetně příkladu.

MM CBCB

Užitečné úvěrové registry pro fyzické osoby jsou tři: bankovní, nebankovní, SOLUS. (Odkazy najdete v sekci Odkazy.) Důrazně varuji jinými, které spravují soukromé osoby a svého času byl na ně odkaz i ze stránek ministerstva.

Bankovní registr má stránky www.cbcb.cz. Členy bankovního registru naleznete zde. Pokud jste měli úvěrový kontrakt s danými společnostmi, byl či je o tom záznam právě v bankovním registru. Ve výpisu se objevují informace za poslední 4 roky. Stručný oficiální průvodce naleznete zde.

Žádat o výpis mohou členové (banky) a fyzická osoba sama o sobě. Zažádat můžete poštou (ověřený podpis) na adresu CBCB – Czech Banking Credit Bureau, Na Vítězné pláni 1719/4 140 00 Praha 4, emailem (kvalifikovaný elektronický podpis) na adresu klient@cbcb.cz nebo osobně v Praze.

Formulář naleznete na stránkách CBCB v PDF či XLS.

Cena za doručení do 30 dnů je 100Kč + případné poštovné. Cena Express je 200Kč + případné poštovné. Osobně lze získat výpis na počkání. Já jsem například žádal do 30 dnů elektronickým podpisem, stálo mě to 172Kč a došel za 21 dní.

Oficiální popis úvěrové zprávy naleznete zde.

Já se za příslušný poplatek získal dva listy papírů, pravděpodobně vytištěno z internetového prohlížeče, a vytištěný popis úvěrové zprávy. Na začátku tabulka s osobními údaji (jméno, RČ, datum, místo narození, adresa). Pod tím tabulka kontraktů, která může např. vypadat takto:

Tabulka kontraktů

Na druhé straně je další tabulka s detaily o aktuálně platných kontraktech a pod nimi hlavička záznamů, která se už neobjeví/neopakuje.

Přidělené kontrakty

No a pod hlavičkou je první záznam, další záznam a další záznam. Záznam se trochu liší, jestli se jedná o kreditku či úvěr, ale vypadá přibližně takto:

Příklad záznamu

A pod záznamy jsou případně žádosti o kontrakty. Zde je jejich hlavička:

Žádosti o kontrakt

Doufám, že jsem vám trochu poodhalil co vše, se o vás eviduje. Nevyplatí se neuvádět/zapomenout uvést údaje, které jsou v registrech. Banka i bonitním lidem odmítne půjčku a to třeba i v případě žádosti o řádný úvěr ze stavebního spoření, kde se příjmy nedokládají.

Máte upřesnění? Máte dotaz? Podělte se s ním v diskuzi.

Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...