19. Užitečné účely úvěrů, které by vás nenapadly

16.srpna 2011 » Vladimír Kutálek | zpět

Většina chápe úvěry jako něco špatného, za co se platí. Jak by se vám líbilo pomocí úvěrů ušetřit? A tím nemyslím nákup nemovitosti se spekulací, že cena nemovitostí poroste víc než placené náklady úvěrů. I když to je také způsob jak ušetřit. Mám tím na mysli mnoho menších každoročních záležitostí, se kterými se setkává drtivá většina lidí v ČR.

MM 19

Mnoho lidí si bere špatné úvěry. Chtějí hned novu televizi, auto a snaží se obhájit, že těch „pár“ procent navíc se jim vyplatí. Někdy ano, většinou ne. Zvlášť když se porovná úroková sazba na pohotovostní rezervě (spořící účet cca 2% p.a.) s výši přeplacení (cca 25% p.a.). Více viz 4 Kdy si půjčit.

Naštěstí je to známo už hodně lidí. Že každá stovka placená pravidelně navíc se počítá. Bohužel jsou všechny úvěry tím pádem vnímány jako něco špatného, špinavého. Ale tak to není, vždy je důležitá konkrétní situace a účel úvěru.

Máte auto? Máte dům? Platíte měsíčně? Proč neplatíte ročně, které je zpravidla levnější? (někde to vyjde nastejno, někde je levnější o 5% http://www.direct.cz/akce/rocni-platba-nejlevnejsi, někde i víc). Navíc ušetříte poplatky až za 11 příkazů k úhradě. Už slyším, 5% přece nic není. Ale kvůli dvěma procentům ročně si zakládáte spořící účet? Kvůli cca 4% ročně se vážete ke stavebnímu spoření? Rozhodně neříkám, abyste si půjčili na rok částku na úhradu pár tisíc a platili ji měsíčně. To se vám kvůli režijním nákladům a spotřebovaném času nevyplatí. Stačí sáhnout krátkodobě do vaší finanční rezervy a vrátit během měsíce dvou. Po tu dobu vám tato vybraná finanční rezerva nevydělávala 2% p.a., ale vydělala 5% pevně. Čím kratší dobu je sám sobě dlužíte, tím víc vyděláte. I běžný kontokorent s 12% p.a. se vyplatí čerpat, až 5 měsíců. Navíc pro mnoho lidí je to psychologická motivace min utratit.

Pokud máte pojistek víc (já mám povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti, pojištění odpovědnosti, pojištění trvalých následků) lze je rozložit v průběhu roku a tím i výdaje budou téměř tak vyrovnané jak při měsíčním placení. O bonusy za věrnost se nebojte, pokud máte POV a HAV u stejné pojišťovny dostanete slevu, i když je platíte v jiný měsíc. Stejně tak u pojištění nemovitosti a domácnosti.

Navíc to má výhodu, že nic neriskujete. Ať má pojišťovna nárok při pojistné události na celé roční pojistné, nebo nespotřebovanou část vrací, je jedno jestli platíte měsíčně či ročně.

Ok, ale na to nepotřebuji si brát úvěr, to zvládnu z finanční rezervy a nebo si půjčím od příbuzných do další výplaty. Dobře tím líp. Tak v tom případě přidám pár dalších tipů (stručně):

 • roční šalinkarta ­– navýšení případného úvěru může být až 43% a přitom stále levnější než si kupovat měsíční. Je tu ale přídavné riziko, že šalinkartu nebudete za pár měsíců potřebovat. Ale těch 43% obvykle stojí za to…

vyhnutí se poplatkům a sankcím:

 • u KK, je důležité dodržet podmínky bezúročného období, splátka nižší byť jen o korunu znamená placení úroků (cca 26% p.a.) z celé útraty.
 • u KTK, je nutné jednou za rok vyrovnat účet byť jen na jeden den.

zvýšení bonity

 • splacení KTK, KK, SU před HU
 • nebo navíc i vytvoření „vlastních peněz“, resp. nižší LTV,  před žádostí o HU
 • zvýšení bonity a tím umožnění vzít si hypotéku (HU) a/nebo lepších podmínek HU, po čerpání HU se refinancují např. úvěrem/meziúvěrem ze stavebního spoření

využití stavebního spoření naplno

 • půjčení si zůstatku SS a čekat na řádný úvěr ze SS
 • půjčení si na dovložení na SS a získat tím vyšší nárok na řádný úvěr
 • půjčit si cílovou částku a čekat na řádný úvěr

využití státních podpor a daňových úlev na maximum

 • vložte až 40kKč na SS před koncem roku a vypovězte k začátku ledna, dostanete navíc 4kKč
 • máte blízký nárok na výplatu životního pojištění, výsluhové/invalidní/starobní penze? Vložte až 24kKč/36kKč před koncem roku a získejte až 3600Kč navíc.

využití různých akcí bank, stavebních spořitelen, ale i obchodů

Každá z předešlých tipů záleží na konkrétní situaci a možnosti, kde si případné peníze půjčit. Kupodivu není tak těžké si sehnat peníze pro tyto účely. (Krátkodobě si mohu půjčit až 100kKč za fixní poplatek 1% nemluvě o jiných možnostech)

Zajímá vás některý tip podrobněji? Zajímá vás, jaké možnosti má obyčejný člověk, kde si sehnat peníze? Napište a upřednostním ho.

Líbil se vám článek? Pošlete autorovi
ze své GoPay peněženky...
Chcete sdílet tento článek?

Novinky

Získejte nejnovější informace z našeho webu
přihlašte se k odběru RSS...